پروتکل IKEv2 / IPsec چیست

 

پروتکل VPN سیستمی است که اتصال ایمن بین دستگاه شما و سرور VPN را برقرار می کند. این کار ابتدا با تأیید صحت دستگاه کاربر و سرور VPN و سپس ایجاد یک کلید رمزگذاری انجام می شود که می تواند برای هر دو مورد استفاده شود.

این سیستم اجازه می دهد تا داده ها رمزگذاری شوند ، بین دستگاه و سرور ارسال شوند و سپس در مقصد رمزگشایی شوند. VPN هر چقدر هم که خوب باشد ، اگر از پروتکل قدرتمندی استفاده نکند ، نمی تواند امنیت واقعی را ایجاد کند. هنگام خرید وی پی ان باید دقت داشته باشید که این پروتکل محبوب و امن جز پروتکل های پشتیبانی شده ارائه دهنده VPN باشد.

IKEv2 چیست؟

IKEv2 یک پروتکل رمزگذاری VPN است که مسئولیت ایمنی در ترافیک اینترنت را بر عهده دارد. این پروتکل SA (Security Association) را در یک مجموعه احراز هویت به نام IPSec مدیریت می کند. از این ترکیب معمولا به عنوان IKEv2 / IPSec یا IKEv2 VPN یاد می شود.

در این ترکیب ، IKEv2 مکانیزمی است که کلیدهای رمزگذاری را ایجاد می کند و از جریان داده امن بین دستگاه شما و سرور VPN اطمینان حاصل می کند.

IKEv2 / IPsec در مقابل OpenVPN

IKEv2 / IPSec یکی از مجموعه پروتکل ها است که پیوسته گسترش  می یابد و ویژگی های قبلی را ارتقاء می دهد. در حالی که گزینه های اولیه مانند پروتکل PPTP و پروتکل L2TP / IPsec برای تعادل سرعت و امنیت تلاش می کردند ، جانشین آنها OpenVPN در هر دو جبهه برتری داشت.

OpenVPN یکی از بهترین پروتکل های موجود است. با این حال ، در برخی از قابلیت ها IKEv2 / IPSec حتی OpenVPN را پشت سر می گذارد. این ویژگی ها شامل این موارد است:

 

  • توان عملیاتی با سرعت بالا.

  • ثبات بالا

  • اتصال خودکار

 

این پروتکل پیشرفته سریعتر و پایدارتر از OpenVPN است و ویژگی اتصال مجدد خودکار پیشرفته ای را ارائه می دهد که امنیت و سهولت استفاده را بهبود می بخشد. این بدان معنی است که اتصال VPN شما به طور خودکار از سر گرفته می شود ، حتی اگر دستگاه شما از یک اینترنت به اینترنت دیگر تغییر کند.

همچنین ، IKEv2 / IPsec از AES-256-GCM برای رمزگذاری ، و از SHA2-384 برای یکپارچگی استفاده می کند.

مزایای IKEv2 / IPSec

  • اتصال خودکار: هنگامی که اتصال اینترنت قطع می شود ، IKEv2 / IPsec عملکرد اتصال مجدد را ارائه می دهد.

  • رمزگذاری قوی: IKEv2 / IPSec یک پروتکل پیشرفته است که برای محافظت حداکثر با پروتکل های قدرتمندی رمزگذاری می شود.

  • IKEv2 / IPsec در طیف گسترده ای از دستگاه ها پشتیبانی می شود ، از جمله تلفن های هوشمند پشتیبانی نشده قبلی ، گجت های هوشمند و طیف وسیعی از روترها.

  • پایداری: IKEv2 / IPsec پایداری بیشتری را ارائه می دهد ، اتصال قوی ایجاد می کند و به کاربران امکان می دهد بدون از بین رفتن محافظت از اینترنت ، بین چندین اینترنتی جابجا شوند.

  • سرعت: در جایی که بسیاری از پروتکل ها برای حفظ یک تجربه اینترنت پرسرعت تلاش می کنند ، IKEv2 / IPSec انتقال داده با سرعت بالا را ارائه می دهد و وب گردی با VPN را به یک تجربه سریعتر و لذت بخش تر تبدیل می کند.

IKEv2 در مقابل IPSec: تفاوت ها

هنگام جستجوی برای بهترین پروتکل های VPN ، گزینه های مختلف را در برابر یکدیگر قرار دهید. در حقیقت ، IKEv2 و IPSec هر دو هنگام ترکیب بهتر عمل می کنند. در حقیقت ، مجموعه احراز هویت IPSec از مجموعه پروتکل های خود از IKEv2 استفاده می کند.

IPSec ایمن و قابل اعتماد است و عملکردهای آن برای اشخاص ثالث قابل مشاهده نیست. به همین ترتیب ، IKEv2 مبنایی عالی برای پایداری ، سرعت بالای ارسال و دریافت داده و جابجایی بین اینترنت های مختلف است.

بسیاری از ارائه دهندگان با مشاهده قدرت این ترکیب در حفظ حریم خصوصی ، از IKEv2 / IPSec برای ارائه بهترین ویژگی ها از هر دو پروتکل استفاده می کند ، بنابراین کاربران می توانند از یک تجربه امن تر و پرسرعت تر لذت ببرند.