تفاوتهای Proxy و VPN چیست

تفاوتهای Proxy و VPN چیست

 

پروکسی سرور چیست؟

پروکسی سرورها به عنوان رله بین وب سایت هایی که بازدید می کنید و دستگاه شما عمل می کنند. ترافیک شما از طریق یک سرور میانی عبور کی کند. سرور پروکسی آدرس IP اصلی شما را پنهان می کند تا وب سایت IP پروکسی را ببیند (در بعضی موارد از کامپیوترهای کاربران پروکسی برای این کار استفاده می شود. با این حال ، پروکسی ها فقط در سطح برنامه کار می کنند ، به این معنی که فقط ترافیک  برنامه را تغییر میدهد. پروکسی ها همچنین ترافیک شما را رمزگذاری نمی کنند.

سه نوع اصلی سرورهای پروکسی وجود دارد:

 

HTTP Proxy – اینها فقط ترافیک صفحات وب را عبور می دهند. اگر در مرورگر خود پروکسی HTTP تنظیم کنید ، تمام بازدید مرورگر شما از طریق آن عبور می کند. پروکسی ها برای مرور وب و دسترسی به وب سایت های دارای محدودیت جغرافیایی مفید هستند.

SOCKS Proxy – این پروکسی ها به ترافیک وب محدود نمی شوند اما هنوز فقط در سطح برنامه کار می کنند. به عنوان مثال ، می توانید آن را در یک بازی ، برنامه استریم ویدیو یا یک پلت فرم P2P تنظیم کنید. اگرچه آنها از پس انواع ترافیک برمی آیند ، اما معمولاً کندتر از پروکسی HTTP هستند زیرا از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند و اغلب بار بیشتری بر روی آنها وجود دارد.

پروکسی های شفاف – اینها نوع دیگری از پروکسی هستند که کاربران آنها معمولاً از وجود آنها بی اطلاع هستند. این پروکسی ها توسط کارفرمایان یا والدینی که می خواهند فعالیت آنلاین کاربران را کنترل کرده و دسترسی به وب سایت های خاص را مسدود کنند ، استفاده می شوند. هتل ها و کافه ها از آنها برای احراز هویت کاربران در Wi-Fi عمومی استفاده می کنند و همچنین ممکن است شرکت ها یا کاربران خانگی آنها را برای صرفه جویی در پهنای باند استفاده کنند.

VPN چیست؟

مانند پروکسی ، VPN از طریق یک سرور راه دور ترافیک اینترنت شما را عبور می دهد و آدرس IP شما را پنهان می کند تا وب سایت ها نتوانند IP یا مکان اصلی شما را ببینند. با این حال ، VPN در سطح سیستم عامل کار می کند ، به این معنی که همه ترافیک شما را هدایت از طریق سرور VPN هدایت می کند ، چه برنامه مرورگر باشد یا  یک برنامه که در پس زمینه اجرا می شود.

با خرید vpn همچنین ترافیک شما بین اینترنت و دستگاه های شما رمزگذاری می شود. این بدان معناست که اگر ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) فعالیت اینترنتی شما را رصد می کند و اطلاعاتی درباره شما جمع آوری می کند ، دیگر قادر به این کار نخواهد بود. رمزگذاری همچنین از شما در برابر نظارت دولت ، ردیابی وب سایت ها ، هرگونه جاسوسی یا هکر هایی که ممکن است اقدام به رهگیری دستگاه شما کنند ، محافظت می کند. VPN حداکثر حریم خصوصی و امنیت آنلاین را برای شما فراهم می کند.

لازم به ذکر است که ارائه دهنده VPN و پروکسی می توانند داده های کاربر مانند آدرس IP کاربر ، درخواست های DNS و سایر جزئیات را ثبت کنند. شما باید از چنین ارائه دهندگانی اجتناب کنید. برای اینکه فعالیت خود را به صورت آنلاین کاملاً خصوصی حفظ کنید ، به دنبال ارائه دهنده ای بگردید که دارای سیاست سختگیرانه ای برای عدم ثبت لاگ باشد.

تفاوت های اصلی بین سرویس های VPN و پروکسی

VPN ترافیک شما را رمزگذاری می کند در حالی که پروکسی این کار را نمی کنند. سرویس VPN شما را از ردیابی ISP ، نظارت دولت و هکرها محافظت می کند. پروکسی ها این کار را انجام نمی دهند.

VPN ها در سطح سیستم عامل کار می کنند و تمام ترافیک شما را از سرور عبور می دهند در حالی که پروکسی ها در سطح برنامه کار می کنند و فقط ترافیک یک برنامه یا مرورگر خاص را تغییر مسیر می دهند.

VPN ها می توانند کندتر از پروکسی ها باشند زیرا داده های شما را رمزگذاری می کنند. با این حال ، روشهایی وجود دارد که می توانید سرعت اتصال خود را بهبود ببخشید.

VPN معمولاً پولی هستند و باید خریداری شوند (شما نباید به خدمات VPN رایگان اعتماد داشته باشید زیرا علاوه بر محدودیت هایی که دارند و اطلاعات شما را ذخیره می کنند) در حالی که بسیاری از پروکسی ها رایگان هستند. اتصال VPN قابل اطمینان تر است در حالی که ارتباطات سرور پروکسی پایداری کمتری دارد.

VPN بهتر از پروکسی است؟

قطعا VPN بهتر است زیرا با مسیریابی ترافیک از طریق سرورهای امن ، حریم خصوصی و امنیت شما را فراهم می کند و ترافیک شما را رمزگذاری می کند. یک پروکسی به سادگی ترافیک شما را از طریق یک سرور واسطه عبور می دهد اما لزوماً هیچ گونه محافظت اضافی ارائه نمی دهد. علاوه بر این ، برخلاف پروکسی ها ، VPN ها در سطح سیستم عامل کار می کنند تا تمام ترافیک شما را پوشش دهند نه فقط ترافیک یک برنامه را.

اگر VPN دارید به پروکسی هم نیاز دارید؟

خیر. سرویس های VPN پولی همان کار پراکسی را انجام می دهند. برای تغییر سریع IP می توانید از پروکسی استفاده کنید ، اما به خاطر داشته باشید که همه پروکسی ها ایمن نیستند و برخی از آنها ممکن است داده های شما را جمع آوری کنند.

 

از پروکسی رایگان استفاده کنم یا از VPN رایگان؟

خدمات رایگان پروکسی و VPN ممکن است به خطر افتادن امنیت و حریم خصوصی شما منجر شود. از آنجا که ارائه دهندگان سرویس های رایگان باید به نحوی درآمد کسب کنند ، می توانند در پس زمینه داده های شما را جستجو کنند ، شما را با ابزارهای تبلیغاتی مزاحم بمباران کنند و یا مقدار ترافیک دیتای شما را محدود کنند.

 

VPN های پولی سرمایه گذاری زیادی در زیرساخت های خود انجام می دهند و رمزگذاری درجه یک را برای شما فراهم می کنند. آنها به شما یک پایگاه سرور غنی ، پشتیبانی 24 ساعته و بهبود مستمر خدمات را ارائه می دهند. ما توصیه می کنیم برای خرید vpn هزینه کنید و از پروکسی ها و VPN های رایگان خودداری کنید.

جمع بندی

VPN و پراکسی مشابه هم هستند زیرا هم از طریق یک سرور از راه دور ترافیک شما را منتقل می کنند و هم IP شما را پنهان می کنند. با این حال ، VPN از بسیاری جهات از پروکسی برتر است. اگر به حریم خصوصی و امنیت خود اهمیت می دهید ، بدون شک باید VPN را انتخاب کنید.

Published
Categorized as Proxy, vpn